Заступник голови Жмеринської районної ради

8 скликання

МУРАШКО

Віктор Миколайович

 КАРТА РАЙОНУ докладніше

ДЕРЖАВНІ РЕСУРСИ


Пробація, як альтернатива позбавленню волі, що передбачає відбування засудженими покарання в громаді без ізоляції від суспільства

Пробація – більш ефективна система роботи з правопорушниками, яка передбачає виконання альтернативних тюремному ув’язненню покарань так, щоб створити відповідне середовище, де суб’єкт пробації буде готовий жити, не вчиняючи нових правопорушень.   

            Буває так, що у житті людини «щось пішло не так» і вона вчинила злочин. Безперечно, вона повинна понести покарання. Покарання призначається судом не для того, щоб зруйнувати життя людини, а для того, щоб відновити справедливість і створити умови, за яких така людина не буде вчиняти злочини.

           Існує багато обставин, які не виправдовують таку людину, але дають суду підстави не запроторювати її у в’язницю. Адже поведінка такої особи не несе значної небезпеки життю і здоров’ю інших. Для цього існують покарання, не пов’язані з позбавленням волі. Людину залишають відбувати покарання в умовах вільного суспільства, покладаючи на неї певні обмеження і обов’язки.

         Пробація не лише контролює поведінку правопорушників, залишених судом у суспільстві, але й надає їм необхідні консультації і підтримку, що допомагають змінити поведінку і не вчиняти в подальшому правопорушень. За багато років існування пробація довела ефективність покарань без позбавлення волі для певних категорій порушників закону. Пробація сприяє справедливому вироку, який дозволяє не втратити те позитивне, що є в порушника закону, відшкодувати завдані збитки та виправити проблеми, що сприяли злочинній поведінці.

Ефективність соціально-виховної роботи та соціальної адаптації засудженого в рамках відбування покарання на пробації значно вища, ніж в установах виконання покарань. 93% клієнтів пробації успішно проходять пробацію та не вчиняють нових злочинів під час відбування покарання, не пов’язаного з позбавленням волі.

Пробація – це шанс для тих, хто вчинив правопорушення, на виправлення без ізоляції від суспільства. 80,9 % суб’єктів пробації – це особи, які отримали реальний термін покарання і були звільнені від відбування покарання з випробуванням

Хто є суб’єктом пробації?

           Суб’єкти пробації – це засуджені особи, які за рішенням суду відбувають покарання в суспільстві під контролем пробації та за підтримки пробації змінюють поведінку і намагаються довести громаді свою корисність.

Соціально орієнтований бізнес є перспективним партнером пробації.

 

  1. Клієнти пробації – це необмежений ресурс для роботодавців (посади яких не вимагають спеціальної кваліфікації)
  2. Клієнти пробації – це люди, зацікавлені в роботі. Особливо якщо працевлаштування – це один із визначених судом обов’язків
  3. Працівники з числа клієнтів пробації – мотивовані та відповідальні. Пробація забезпечує нагляд за клієнтами пробації та мотивує їх до позитивної поведінки, корисних звичок і правослухняного життя
  4. Підтримка тих, хто потребує допомоги, з боку бізнесу свідчить про його соціальну відповідальність.
  5. Краще засудженого взяти на роботу (під контролем), ніж витрачатися на додаткову охорону для захисту майна від імовірних посягань безробітних правопорушників.
  6. Клієнти пробації, які довели своє бажання виправлятися та вести правослухняний спосіб життя й утримувати свою родину, більш відповідальні та працьовиті, оскільки більше бояться втратити роботу і не знайти нову.

На пробацію потрапляють:

  • засуджені до позбавлення (або обмеження) волі та залишені зі спеціальними умовами під наглядом пробації для відбування покарання в громаді
  • особи, які відбувають безоплатні роботи на користь громади (громадські роботи)
  • особи, яким вироком суду заборонено обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Крім того, суб’єктами пробації є обвинувачені у вчиненні злочинів особи, щодо яких складається досудова доповідь. Пробація готує до суду інформацію, яка характеризує особу, розкриває особливості її життєдіяльності, що впливають на ризик неправомірної поведінки, а також висновок про можливість відбувати покарання без позбавлення волі (на пробації).

Пробація також допомагає засудженим, які готуються до звільнення з місць позбавлення волі, у вирішенні питань їх проживання, працевлаштування, отримання соціальної допомоги після звільнення.

Ніхто не застрахований від вчинення злочину. Але кожен має право на другий шанс. Пробація – це шанс на виправлення без ізоляції від суспільства. Лише спільними зусиллями усіх зацікавлених сторін (державних і недержавних органів та установ спільно з громадою) можна підтримати людину у складних життєвих обставинах та підвищити безпеку в громаді.

 

Жмеринський міськрайонний відділ

філії Державної установи «Центр пробації»

У Вінницькій області